4 věci, co zbyly na Kypru po Angličanech
01. 11. 2020
Féničané, Řekové, Egypťané, Peršané, Římané, Byzantinci, Arabové, Křižáci, Templáři, Lusignané, Benátčané, Osmané – ti všichni v průběhu dějin postupně skládali pestrou mozaiku zvanou Kypr. Posledními v řadě se stali Britové, kteří si v roce 1878 pronajali ostrov od Osmanských Turků a roku 1914 jej formálně anektovali. V roce 1925 se Kypr stal britskou korunní kolonií, ve které vládl až do vyhlášení nezávislosti roku 1960 britský vysoký komisař. Cílem Británie bylo získat strategickou základnu na Blízkém východě, aby zde mohla monitorovat vojenský i obchodní pohyb. Nemalý vliv si zde ostrovní království zachovává dodnes a neujde ani pozornosti turistů, kteří na Afroditin ostrov zavítají.
Zatímco v Řecku si na mnohých místech mimo větší města a populární turistická letoviska, nebo třeba i při komunikaci se starší generací, s angličtinou často ani neškrtnete, na Kypru toto neplatí. Osmdesát let britské nadvlády udělalo své, a tak jak řekla při mé první návštěvě ostrova místní průvodkyně – na Kypru snad anglicky kdákají i slepice na dvorku v té nejzapadlejší vesnici. Angličtina je velmi rozšířená i díky stále rostoucímu významu cestovního ruchu a velkému přílivu cizinců v posledních letech. Kypr zažívá realitní boom a tak zde ti bohatší skupují nemovitosti, ti chudší se sem zase stěhují s vidinou lepších pracovních příležitostí. Dochází i k situacím, že se kolikrát i samotní Kypřané musejí v kavárně, taverně nebo na recepci hotelu domlouvat v angličtině, což mnohdy nelibě nesou, ale nezbývá jim než si zvyknout. Velká Británie je na Kypru stále považována za „mateřskou“ zemi, mladí Kypřané tam často jezdí za studiem a diplom z prestižní anglické univerzity je pro ně zárukou lepší pracovní pozice či vyšší mzdy. Za studiem se ale jezdí i opačným směrem, na Kypr – působí zde totiž nemalý počet jazykových škol nabízejících kurzy angličtiny pro cizince. Takže pokud se chcete zdokonalit v angličtině, ale vidina deštivého Londýna Vás neláká, můžete na Kypru spojit příjemné s užitečným a studovat angličtinu v teple a u moře :-)
Turisty na Kypru často překvapí, že se zde jezdí vlevo. Levostranný provoz je charakteristický pro oblasti, které patřily či patří k britskému koloniálnímu impériu. V Evropě je to kromě Spojeného království ještě v Irsku, na Maltě a právě na Kypru. Je třeba s tím počítat zejména pokud plánujete procestovat ostrov pronajatým automobilem. Autopůjčovny jsou však na situaci, kdy svá vozidla půjčují řidičům zvyklým na jízdu vpravo, připravené – standardem je automatická převodovka a označení vozů odlišnou SPZ, než jakou disponují „normální“ vozidla na Kypru. V dopravním provozu je tak cizinec za volantem místními řidiči ihned identifikován a mnohé přešlapy jsou mu odpuštěny. Kyperští řidiči navíc nejsou takoví blázni jako jejich řečtí kolegové, po anglicku se zde dodržují pravidla silničního provozu a silnice i dálnice jsou ve velmi dobrém stavu. Přesto však buďte při řízení, pokud tedy nemáte zkušenosti s jízdou vlevo třeba právě z Anglie, velmi obezřetní. A zvláštnost nakonec – levostranný „provoz“ platí i pro chodce na chodnících, eskalátorech apod.
Vzhledem k tomu, že první elektrifikaci ostrova neprováděl nikdo jiný než Britové (1903, na kyperský venkov se však elektřina dostala až v 50. letech minulého století!), jsou místní elektrické zásuvky tvarované jinak, než jsme u nás zvyklí: mají tři obdélníkové otvory, napětí 240 V a frekvenci 50 Hz. Opět budou ve výhodě ti, kteří pobývali nějaký čas ve Velké Británii, všichni ale budeme na Kypru potřebovat k našim typům zástrček vhodný adaptér. Nemusíte jej však složitě shánět ještě před dovolenou, většina kyperských hotelů totiž nabízí za drobný poplatek zapůjčení adaptéru, anebo si jej koupíte v kterémkoli místním supermarketu. Pokud si chcete na Kypru nabít alespoň mobilní telefon, bez adaptéru se zkrátka neobejdete!
Když Kypr získal v roce 1960 nezávislost, Velká Británie si vyjednala podmínku, že jí nově vzniklá Kyperská republika musí postoupit 254 km2 svého území. A tak si zde do dnešního dne Spojené království udržuje dvě suverénní vojenské základny. Svrchovaná britská základna Akrotiri leží na malém poloostrově na jihu limassolského regionu, v těsném sousedství starověkého Kourionu. Nejjižnější část je nepřístupná, nachází se tu vojenská základna s velkým letištěm. Civilní částí se ale můžete v klidu projít, uvidíte zde například hřiště na kriket a typické britské cihlové domy. Na poloostrově narazíte i na slané jezero Akrotiri a známý kyperský klášter sv. Mikuláše u koček. Druhou nezávislou vojenskou základnou je Dhekeleia, jejíž území tvoří značnou část východního Kypru a rozprostírá se od larnackého zálivu po hranici se severním Kyprem. Samotná vojenská základna je opět nepřístupná, ve zbytku si ale můžete užívat plážových radovánek, nebo si dát v některém z britských podniků rybu a hranolky. Dle britské vlády je postoupení základen zpět Kypru podmíněno sjednocením ostrova…
01. 11. 2020