01. 10. 2024
Je všeobecně známé, že řecký rejdař, magnát, zakladatel letecké společnosti Olympic Airways a druhý manžel Jacqueline Kennedyové, Aristotelis Onassis, byl majitelem menšího ostrůvku Skorpios v Jónském moři naproti turisticky hojně vyhledávané Lefkadě. Koupil jej v roce 1963 za 3,5 milionu drachem a vytvořil si z něj své soukromé útočiště. Možná ale nevíte, že Onassis měl původně zálusk na úplně jiný ostrov – Trizonia v Korintském zálivu. Okouzlen jeho idylickou atmosférou prý nabízel místním obyvatelům astronomickou sumu peněz, ale narazil. To, co šlo jinde jako po másle, tedy ukázat naditou peněženku, s místními ani nehnulo. Svůj ráj si vzít nenechali.
01. 07. 2024
Věděli jste, že největší řecký ostrov má své Benátky? Přesně tak totiž místní nazývají romantické město Chania na severozápadním pobřeží Kréty. Tam, kde kdysi stávalo minojské město Kydonia, byla ve 13. století Benátčany vystavěna osada La Canea. Po tři staletí byla Chania součástí Benátské republiky, což se výrazně odrazilo na její architektuře. Benátčané však nebyli jediní, kdo ovlivnil podobu města. Po dobytí Turky se Chania stala hlavním městem Kréty a sídlem paši. Z této doby pochází i mešita Küçük Hasan, nejzachovanější osmanská památka ve městě. Statut hlavního města si Chania udržela až do roku 1971, kdy tuto funkci převzal strategičtěji umístěný Heraklion. V krétských Benátkách si na své přijdou nejen milovníci historie, ale i vyznavači koupání a pěší turistiky – Chania je totiž ideálním východiskem k prozkoumání jedinečných pláží západní Kréty, které pravidelně bodují v nejrůznějších plážových žebříčcích, nebo třeba do Národního parku Lefka Ori (Bílé hory), jehož součástí je proslulá soutěska Samaria. A co nevynechat přímo ve městě?
01. 09. 2023
Možná není tím úplně prvním ostrovem, který vás v souvislosti s Kykladami napadne, a přesto je jeho hlavní město Ermoupoli zároveň správním střediskem celého kykladského souostroví, kulturní Mekkou regionu a jedním z nejkrásnějších měst celého Řecka. Ostrov Syros toho nabízí opravdu hodně, od elegantních nákupních tříd a honosných šlechtických sídel, přes významné kostely, vyhlášené restaurace, plážové bary až po malebné uličky, ve kterých se zastavil čas, skryté zátoky, větrné mlýny a samozřejmě tradiční taverny a kavárny, kde ochutnáte ty pravé místní speciality. Ostrov je hodně kopcovitý, během procházek tu zdoláte velké množství schodů, takže dobré boty s sebou a vyrážíme!
01. 08. 2023
Sladké až přeslazené? Řecké dezerty možná nejsou úplně pro každého, ale co se jim nedá upřít, jsou kvalitní suroviny (zejména místní med, ořechy a mléčné výrobky), čerstvost a také fakt, že jsou pečené s láskou, často v malých tavernách či rodinných podnicích, kde se recepty dědí z generace na generaci. Řekové si dezerty vychutnávají buď samostatně např. ke kávě, anebo jako sladkou tečku po dobrém obědě či večeři. Není tedy vůbec neobvyklé vidět je pojídat sladké i v hodně pozdních večerních hodinách. Asi nejznámějším řeckým dezertem v našich končinách je baklava (μπακλαβάς) – cukrovinka z tenkého křupavého těsta typická pro oblasti, které kdysi ovládala Osmanská říše. Řecko ale zdaleka není jen o baklavě, tamní nabídka zákusků je daleko pestřejší a v tomto článku vám představím další 3 božské sladkosti, kterým alespoň já nikdy neodolám!
01. 07. 2023
Vyhlášené řecké olivy černé barvy se špičatým podlouhlým tvarem zná snad každý, ale napadlo vás někdy, odkud vlastně pocházejí? Jejich domovinou je kraj Messénie na jihu poloostrova Peloponés, jehož metropole se jmenuje, jak jinak, Kalamata. Město má přibližně 60 tisíc obyvatel a poté, co jej v září 1986 zpustošilo silné zemětřesení, které si vyžádalo 20 lidských obětí a zničilo čtvrtinu všech domů, bylo téměř kompletně obnoveno. Dnes je z něj moderní průmyslové, zemědělské i turistické středisko v Messénském zálivu při ústí řeky Nedonas, které rozhodně stojí za bližší prozkoumání.
01. 06. 2023
Kolik má Řecko ostrovů? Co jezdí zkoumat vědci z celého světa na ostrov Ikaria? Kam nemohou cestovat ženy a děti? Který den považují Řekové za smolný a proč? Jak vzniklo fenomenální řecké frappé? Nebo který řecký film vzbudil ve své době poprask? Z mnoha zajímavostí o Řecku jsem vybrala rovných deset. Tak schválně - kolik z nich jste nevěděli?
10. 04. 2023
Fascinující, pompézní, barevné, voňavé, šťavnaté. Na rozdíl od nás berou Řekové Velikonoce ohromně vážně. Na svátky se těší a poctivě připravují dlouho dopředu. Možná i víc než na Vánoce. Děti čekají dva týdny prázdnin, obchodníci vyhlížejí vyšší tržby, věřícím končí předlouhý a přísný půst, rodiny se těší na setkání s širším příbuzenstvem a přáteli. Společné hodování, rodinná soudržnost a úcta k tradicím jsou hlavními rysy řeckých Velikonoc. Pokud se vám naskytne příležitost navštívit Řecko právě v tomto období, rozhodně neváhejte. Ale pozor – termín pravoslavných Velikonoc jen málokdy odpovídá termínu těch katolických, jelikož jejich konání neurčuje gregoriánský, ale juliánský církevní kalendář. Velikonoční neděle letos v Řecku připadá na 16. dubna. Ale vezměme to hezky popořádku.
01. 02. 2023
Do Řecka za zimními radovánkami? Světe div se, ale Řecko má hory jako hrom! Horské masivy zabírají přibližně 80% země, což z Helénské republiky činí jednu z nejhornatějších zemí Evropy. Napočítali byste zde celkem 53 vrcholů převyšujících nadmořskou výšku 2000 metrů a neuvěřitelných 440 vrcholů převyšujících 1000 metrů nad mořem. Díky 22 lyžařským střediskům a 200 kilometrům sjezdovek je tak země olympských bohů ideálním kandidátem pro netradiční lyžovačku. A kam konkrétně se vypravit?
15. 12. 2022
Říkali jste si někdy, jak to asi v Řecku vypadá v období Vánoc a Nového roku? Jakou tam mají výzdobu, co Řekové jedí, pijí a jaké dodržují tradice? Většina z nás má Řecko spojené s prázdninami, plavkami a letními koktejly, ale země má turistům co nabídnout i v zimním období. Slavnostně vyzdobené ulice, vánoční aktivity i kulturní program v Aténách či Soluni se může stát zajímavou alternativou k tradičním vánočním destinacím ve střední Evropě. Pojďme se tedy podívat, jak Řekové prožívají období svátků a co vás při návštěvě Řecka na přelomu roku čeká a nemine.
01. 11. 2022
Pokud se vydáme do Řecka na podzim, tak většinou proto, že si chceme prodloužit léto. Jižně položené ostrovy jako je Rhodos či Kréta často nabízejí příjemné letní teploty a vyhřáté moře klidně i koncem října. Tou dobou ale na severu země už vládne pevnou rukou podzim a příroda zde hraje všemi barvami. Podívejme se na tři kouzelné destinace, které Řekové často navštěvují právě na podzim. Ceny jsou zde příznivější než na turistickém jihu, cizince napočítáte na prstech jedné ruky, poznáte autentické Řecko a navíc tu uděláte nespočet nádherných fotografií!
01. 10. 2022
Na rozhraní západního a východního Řecka, Jónského a Egejského moře, leží 29 km dlouhý a 16 km široký ostrov opředený legendami. Podle té nejznámější se právě zde z mořské pěny zrodila a na obrovské lastuře vystoupila z moře bohyně krásy a lásky Afrodita. Tato báje inspirovala velikány světového maliříství, jako byli Sandro Botticelli (Zrození Venuše) nebo Antoine Watteau (Nalodění na Kythéru), a dala ostrovu punc romantiky. Α tο i přes to, že o označení „Afroditino rodiště“ soupeří Kythira s Kyprem. Rozmanitá kopcovitá krajina, strmé útesy, soutěsky, jeskyně, zelené pláně, mandlové a olivové háje, prameny pitné vody, dlouhé pláže i malé skryté zátoky, azurové moře, malebné vesničky, kostely, kláštery, kaple, úchvatné výhledy, klid a pohoda – to vše stále ještě čeká na objevení zahraničními turisty.
01. 09. 2022
I při zběžné návštěvě Řecka je každému turistovi jasné, jak velkou roli hraje víra v každodenním životě Řeků. Převládajícím náboženstvím je pravoslaví, ke kterému se zde hlásí (alespoň formálně) až 98% obyvatel. V době osmanské nadvlády, která trvala čtyři století, pomáhala ortodoxní církev Řekům uchovat si etnické, kulturní a jazykové dědictví. Důležitou roli při tom sehrály i řecké kláštery. Podívejme se na čtyři významné klášterní památky, které byly pro svou historickou, architektonickou, uměleckou i duchovní hodnotu zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.
01. 08. 2022
Trojúhelníkový ostrov písčitých pláží, bílých vesniček, mnoha kostelíků, klášterů a kaplí se nachází v souostroví Kyklady. Na rozdíl od svých známějších sousedů (Mykonos, Paros, Naxos, Santorini nebo Milos) leží tak trochu stranou turistického humbuku, a to je jedině dobře. Jeho návštěvu doporučuji zkombinovat právě s některým z turisticky rozvinutějších ostrovů. Jednak proto, že na těchto ostrovech můžete využít letiště a nemusíte cestovat lodí až z Pirea, a také protože si zde luxusně odpočinete: od lidí, hluku, spěchu či předražených koktejlů. Místo do baru si tu raději zajděte do taverny, Sifnos totiž proslul jako ráj kulinářů a pyšní se tím, že nejlepší řečtí šéfkuchaři pocházejí právě odsud.
01. 07. 2022
Se začátkem prázdnin tu máme jedno odlehčené téma – podíváme se na pět slavných filmů, jejichž děj se odehrává v Řecku. Samozřejmě že takových snímků najdete mnohem více a není čemu se divit - Řecko je země nesmírně pestrá, fotogenická a pro filmaře mimořádně lákavá. Pětice filmů, kterou jsem vybrala já, patří k těm vůbec nejslavnějším a zároveň každý z nich reprezentuje jiný kout Řecka. Vypravíme se na největší řecký ostrov Krétu, dále na Dodekanésy, Kyklady, Sporady a nevynecháme ani Jónské moře. Pokud hledáte inspiraci na letní dovolenou, chcete nasát řeckou atmosféru nebo si jen připomenout místa už procestovaná, vyberte si podle vašeho vkusu, pohodlně se usaďte a užijte si skvělou řeckou podívanou!
01. 06. 2022
Jak se vlastně jmenuje hlavní město Kypru? Metropoli, kterou známe pod jménem Nikósie, nazývají Řekové Lefkosia (Λευκωσία) a Turci Lefkoşa. Leží v centrální části ostrova a od roku 1963 je rozdělena na jižní řeckou a severní tureckou část. Obě části od sebe odděluje demilitarizovaná zóna spravovaná Organizací spojených národů, kterou lze překročit pouze na oficiálních hraničních přechodech. Není proto divu, že má Nikósie dvě naprosto odlišné tváře. Můžete zde obdivovat pravoslavné kostely i mešity, dát si gyros i kebab, nakoupit značkové západní produkty i orientální zboží, platit eurem i tureckou lirou. Historie města je (stejně jako historie celého ostrova) fascinující a staré město s labyrintem křivolakých uliček doslova láká k bližšímu prozkoumání.
01. 05. 2022
Romantika, která bere dech. Podmanivé představení v režii samotné přírody. Jedinečná podívaná, jejíž kouzlo nás nepřestává fascinovat i přesto, že slunce vlastně zapadá každý den. Lidé k němu vzhlíželi a obdivovali jej již od pradávna. Antičtí Řekové slunce ztotožňovali s bohem Heliem a den co den s bázní sledovali, jak se hořící kotouč vpíjí do mořské hladiny, aby se druhý den na opačné straně zase vynořil. I dnes pozorují Řekové a s nimi i tisíce turistů západy slunce, ať už s koktejlem v ruce ve stylovém baru, s batohem na zádech v kulisách divoké přírody nebo třeba uprostřed pulsujícího velkoměsta. Cestovní kanceláře v různých řeckých destinacích se předhánějí v nabídkách na ten „svůj“ nejkrásnější západ slunce. Kde si jej rozhodně nenechat ujít?
01. 04. 2022
Odlehlý severozápadní cíp Řecka působí dojmem, jako by sem moderní svět ještě nezasáhl. A navíc se jeví, jako by to snad vůbec nebylo Řecko. K moři je odsud daleko, nenajdete tu ani antické chrámy, ani modrobílé kostelíky, ani luxusní hotelové komplexy. Z turistů sem jezdí hlavně ti domácí, cizince v těchto končinách spočítáte na prstech jedné ruky. A to i přesto, že tento region nabízí výjimečné přírodní scenérie a je hotovým rájem pro dobrodruhy, amatérské ornitology, ale třeba i obdivovatele byzantských památek. A zkrátka tu nepřijdou ani milovníci řecké kuchyně, i když trochu jiné, než na jakou jsme zvyklí z přímořských letovisek.
01. 03. 2022
Malebné přístavní město chráněné celkem třemi pevnostmi, které je považováno za jedno z nejkrásnějších v celém Řecku, leží necelých 140 km jižně od Atén. Jeho kouzlo spočívá především v idylické poloze, středověké architektuře, nádherných vyhlídkách a pohodové atmosféře. Může se pochlubit bohatou historií a je ideálním výchozím bodem pro návštěvu Mykén, Tírynsu či Epidauru, skvostů starověké architektury. V pozdním středověku o něj bojovali Benátčané s Turky. V úzkých uličkách lemovaných barevnými domky si můžete připadat jako v Itálii a čeká tu na Vás spousta příjemných obchůdků, taveren a kaváren.
01. 02. 2022
Klenot souostroví Kyklady, bájná Atlantida, bílé domky, modré kupole kostelů, hotýlky kaskádovitě vystavěné ve strmém útesu s nasvícenými bazény a luxusním výhledem na Egejské moře, pláže pokryté tmavým lávovým pískem. Jedinečný řecký ostrov Santorini každoročně láká bezpočet turistů z celého světa. Ještě pár let zpátky bylo poměrně složité se sem dostat jinak než s cestovní kanceláří a ceny takových pobytů budily dojem, že se snad jedná o dovolenou jen pro vyvolené. To už ale neplatí a low-cost dovolená na Santorini není žádná iluze.
01. 11. 2021
Kam za teplem začátkem listopadu? Přece na Kypr! Pokud ještě odmítáte dát létu definitivní sbohem, dopřejte si třeba prodloužený víkend v Larnace. Toto příjemné a pohostinné město s bohatou historií, ve starověku známé pod názvem Kition, má mezinárodní letiště a veškerou turistickou infrastrukturu, moderní marinu i malebný rybářský přístav, dlouhou pobřežní promenádu, široké pláže, malé historické centrum, několik zajímavých muzeí, vynikající restaurace a taverny a ideální polohu v rámci ostrova pro případné další cestování. Ta nejlepší místa si projdete pohodlnou procházkou pěšky za 1-2 dny. A kam stojí za to se v Larnace vypravit?
01. 10. 2021
V samotném srdci souostroví Kyklady, ve stínu „slavnějších“ sousedů Mykonu, Naxu či Santorini, leží zhruba 190 km² velký ostrov Paros. V minulosti proslul těžbou mramoru, dnes láká návštěvníky na písečné pláže s průzračně čistým mořem, příznivé podmínky pro windsurfing, tradiční kykladskou architekturu, vynikající kuchyni i noční život ve stylových barech a klubech. Navzdory tomu ostrov masová turistika zatím docela míjí a připlouvají sem především individuální turisté a malé skupiny. Paros jsem měla v hledáčku už nějakou dobu a po letošním létě mohu potvrdit, že nezklamal – za mě jedna z nejkrásnějších a nejromantičtějších destinací v Řecku!
01. 09. 2021
Kypr patří mezi země s dlouhými a bohatými dějinami. Historický význam ostrova potvrdila i organizace UNESCO, když na svůj Seznam světového dědictví zapsala tři kyperské lokality: město Pafos, Malované kostely v pohoří Troodos a neolitické sídliště Choirokoitia. I díky nim je Kypr jednou z nejlepších destinací pro milovníky historie, archeologie a umění.
01. 08. 2021
Město na severozápadním okraji Řecka považují Řekové za jedno z nejkouzelnějších míst své země. Z dálky může snadno vzbudit dojem přímořského letoviska. Zdání ale klame – voda zde není slaná, nepatří totiž moři, ale jezeru. I když má Kastoria turistům rozhodně co nabídnout a je tu dokonce i letiště, je zahraničními návštěvníky víceméně opomíjená. Pokud Vás láká vidět řecké vnitrozemí bez turistického pozlátka a chcete si užít pobyt bez davů na autentickém místě obklopeném krásnou přírodou, bude pro Vás Kastoria ideální destinací. Třeba na prodloužený víkend.
01. 07. 2021
Soluň, řecky Thessaloniki, je hlavním městem regionu Makedonie, metropolí severního Řecka a druhým největším přístavem země. Nese jméno nevlastní sestry Alexandra Velikého, dýchá z něj bohatá historie, ale i bezstarostné mládí – značnou část obyvatel totiž tvoří studenti místní Aristotelovy univerzity. Se Soluní jsou ovšem pevně spjaty i naše dějiny, vždyť právě odtud k nám v roce 863 přišli hlásat křesťanství věrozvěstové Konstantin a Metoděj. A v neposlední řadě má Soluň velký význam i pro mě osobně, protože byla vůbec tím úplně prvním místem, které jsem v Řecku navštívila, a později tam jako průvodkyně vozila turisty. Takže co si v Soluni určitě nenechat ujít?
01. 06. 2021
Řecké souostroví Kyklady láká každoročně mnoho návštěvníků. Nejvýchodnější kykladský ostrov Amorgos však díky své odlehlosti masové turistice příliš nepodléhá. A to i přesto, že se mu dostalo vynikající reklamy díky filmu Magická hlubina francouzského režiséra Luca Bessona z roku 1988. Plavba z Pirea na 32 km dlouhý, úzký a hornatý ostrov připomínající tvarem mořského koníka trvá 6-8 hodin (v závislosti na typu trajektu), na letiště zde zapomeňte. Únavu z dlouhé cesty Vám však Amorgos svou krásou, autentičností a pohostinností velmi rychle vynahradí.
01. 05. 2021
Občas slýchám od zapřisáhlých řekofilů nářky, že Kypr nesahá Řecku ani po kotníky. Prý mu chybí taková ta řecká malebnost, autentičnost, romantická zákoutí… Ano, pokud trávíte dovolenou ve velkých turistických letoviscích jako je Agia Napa či Protaras, opravdu se to tak na první pohled může jevit. Přitom stačí málo – vypravit se do vnitrozemí! Najdete zde pohádkové vesničky se vším, co k nim patří: dlážděnými uličkami, kamennými domky porostlými buganvíliemi, babičkami na zápražích i dědečky živě diskutujícími v kavárnách, kde se zastavil čas. Podívejte se na mé tři tipy a poznejte konečně ten pravý Kypr!
01. 04. 2021
Když byla pláž Apella na řeckém ostrově Karpathos vyhlášena v roce 2003 nejkrásnější pláží Středomoří, přiznám se, že jsem si ostrov musela najít na mapě. O osmnáct let později se už Karpathos bezpečně řadí k nejoblíbenějším cestovatelským cílům v Řecku, alespoň co se nemasové turistiky týče. Až na výjimky tu nenajdete rozsáhlé hotelové komplexy s nejrůznějšími vymoženostmi jako na některých jiných řeckých ostrovech, zato zde ale budete mít možnost seznámit se s tradičním způsobem života, zvyky a tradicemi, které se zde ostrovanům daří uchovávat jako nikde jinde. Co dělá Karpathos opravdu jedinečným, jsou právě jeho obyvatelé a jejich kultura. Idylu ještě umocňuje pozoruhodná skalnatá krajina s vysokým horským hřebenem, nádherné výhledy do údolí a pláže, které uspokojí i ty nejnáročnější cestovatele.
01. 03. 2021
Toužíte užít si opravdu klidnou dovolenou? Cítit slaný vzduch, ne výfukové plyny? Poslouchat šumění moře, ne troubení aut? Nechcete řešit autopůjčovny, utrácet za benzín, trávit drahocenný čas přepravou z místa na místo? Nebo si třeba netroufáte usednout v cizině za volant? A přitom chcete na dovolené něco zažít a prozkoumat víc než jen okolí hotelu? Potom mám pro Vás dobrou zprávu – v Řecku najdete hned několik ostrovů, kde auta téměř neznají. Podívejme se na pár z nich podrobněji.
Čeká nás kosmopolitní Hydra, elegantní Spetses a ráj na zemi zvaný Koufonisia.
01. 02. 2021
K cestování neodmyslitelně patří ochutnávání místní kuchyně. Ta kyperská je, stejně jako ostrov sám o sobě, známá svou obrovskou rozmanitostí: jedná se o mix především řecké, turecké a blízkovýchodní kuchyně, ale najdeme v ní třeba i vlivy italské či britské. Jestli si teď představujete, jak v restauraci tápete nad jídelním lístkem plným exotických názvů a netušíte, co si vybrat, mám pro Vás tip – objednejte si meze! Název se nepřekládá, nejedná se totiž o jeden konkrétní pokrm, ale jakési degustační menu, v rámci kterého ochutnáte od všeho něco a uděláte si o kyperské gastronomii poměrně jasnou představu. Takže pokud se rádi necháte překvapit a nebojíte se vyzkoušet něco nového, směle do toho!
01. 01. 2021
Někdy je zkrátka všeho moc. Pětimilionová řecká metropole dokáže občas člověka pořádně zahltit. Možná Vás během Vašeho pobytu v Aténách přepadne pocit, že potřebujete prostě na chvíli vypadnout. Od klaksonů aut, davů turistů, teplem sálajících ulic. Nebo se třeba chcete také aspoň jednou vykoupat v moři, když už jste v Řecku. Není nic snazšího! Pro jeden den nechejte Atény Aténami a udělejte si výlet do okolí. Autobusem, metrem, lodí nebo třeba tramvají. A kam přesně se vypravit? Z mých 5 tipů si vybere každý!
01. 12. 2020
Místo prodchnuté dějinami, nebo spíš nevzhledná betonová džungle? Město bohů, anebo koncentrace agresivních řidičů, neodbytných prodejců a přistěhovaleckých ghett? Kolébka civilizace, nebo jen past na turisty? Snad žádná jiná řecká destinace nevyvolává tolik kontroverze jako právě hlavní město. Mnozí jednodenní turisté, které sem sváží autobusy cestovních kanceláří z blízkých i vzdálenějších přímořských letovisek, aby si dopoledne na Akropoli doslova proklestili cestu mezi davy dalších návštěvníků, poté shlédli na ostrém poledním slunci před budovou parlamentu tradiční výměnu stráží a po nezbytné pauze na gyros se zavřeli mezi vzácné exponáty Národního archeologického muzea, tak celkem logicky místo slavné historie a architektury budou vnímat spíše chaos, spěch a nedýchatelno. Pravidelní návštěvníci však dobře vědí, že návštěva Atén může proběhnout i zcela jinak a že aténské ulice jsou plné jedinečných pokladů i proslulé řecké pohostinnosti.
01. 11. 2020
Máte rádi kosmopolitní prostředí, různorodost a kontrasty? Pak rozhodně musíte navštívit Kypr! Třetí největší ostrov Středozemního moře se strategickou polohou na pomezí Evropy, Asie a Afriky lákal v průběhu dějin mnohé nájezdníky, dobyvatele, kolonizátory a je jedinečnou směsicí kultur, utvořenou staletími nadvlády nejrůznějších národů. Féničané, Řekové, Egypťané, Peršané, Římané, Byzantinci, Arabové, Křižáci, Templáři, Lusignané, Benátčané, Osmané – ti všichni v průběhu dějin postupně skládali pestrou mozaiku zvanou Kypr. Posledními v řadě se stali Britové, kteří si v roce 1878 pronajali ostrov od Osmanských Turků a roku 1914 jej formálně anektovali. V roce 1925 se Kypr stal britskou korunní kolonií, ve které vládl až do vyhlášení nezávislosti roku 1960 britský vysoký komisař. Cílem Británie bylo získat strategickou základnu na Blízkém východě, aby zde mohla monitorovat vojenský i obchodní pohyb. Nemalý vliv si zde ostrovní království zachovává dodnes a neujde ani pozornosti turistů, kteří na Afroditin ostrov zavítají.
Zajímá Vás nějaká konkrétní destinace nebo téma? Napište mi!