Prespanská jezera: zapomenutý kout Řecka
01. 04. 2022
Prespanská jezera jsou dvě: Megali (Velká) Prespa a Mikri (Malá) Prespa. Leží na hranicích mezi Řeckem, Albánií a Severní Makedonií v nadmořské výšce cca 850 metrů. Díky ztíženému přístupu je oblast pravým rájem volně žijící zvěře a byla v roce 1974 vyhlášena národním parkem. Ten kromě samotných jezer zahrnuje i přilehlé horské oblasti s výskytem velkých šelem (medvědů, vlků, šakalů). Návštěvníci se tu proto musí chovat nanejvýš obezřetně a ohleduplně. Ideálním výchozím bodem pro návštěvu je dvacetitisícové město Florina, které má jako jediné s jezery i autobusové spojení. Na výlet se sem autem můžete vypravit i z města Kastoria, o kterém jsem psala zde.
Obě jezera jsou tektonická, obklopují je vysoké hory pohoří Varnoundas a od sebe jsou oddělená úzkou šíjí. Zimy tu bývají dlouhé a drsné, ale jakmile sníh roztaje, objeví se husté lesy, na loukách rozkvetou divoké narcisy a posléze i orchideje, na pastviny se vydá dobytek a na obloze bude možné zahlédnout vzácné ptáky včetně orlů a sokolů. Prespanská jezera nabízí rovněž setkání s vodním ptactvem. Rákosina po jejich okrajích poskytuje útočiště volavkám, kormoránům a především vzácným pelikánům kadeřavým, jejichž počet se ve světě odhaduje na pouhých 1000 párů. Více o místní fauně i flóře se dozvíte v moderním informační centru u osady Pyli a k pozorování ptáků můžete využít i řadu pozorovatelen. Dalekohledy s sebou!
Velké Prespanské jezero je třetím největším jezerem na Balkánském poloostrově (po Skadarském a Ochridském). Rozkládá se na ploše 273 km2 (60% patří Severní Makedonii, 22% Řecku a 18% Albánii). Jedinou řeckou obcí na jeho břehu je rybářská osada příhodně nazvaná Psarades (tzn. Rybáři). Že už jste o ní někde slyšeli? Nenápadná vesnice vstoupila do dějin v červnu 2018, kdy zde byla slavnostně podepsaná tzv. Prespanská dohoda mezi Řeckem a jeho severním sousedem, která ukončila vleklý spor mezi těmito dvěma zeměmi o používání názvu „Makedonie“.
Psarades působí na první pohled idylicky, při bližším prozkoumání zde ale objevíte spoustu opuštěných a polorozpadlých domů. Mnozí obyvatelé emigrovali, především do USA a Austrálie. Ti, co zůstali, se věnují zemědělství, rybolovu, provozují taverny nebo nabízejí pokoje k pronájmu. Ubytování je zde skromné a omezené (v období pravoslavných Velikonoc nebo letních prázdnin je lepší si pokoj zarezervovat předem). Pobřežní třídu vesnice lemuje několik taveren nabízejících tradiční domácí kuchyni. Základní surovinou jsou samozřejmě sladkovodní ryby z místního jezera. Už jste si někdy v Řecku dali pstruha nebo kapra? Že ne? Tady je to správné místo! Nejlepší aktivita (mimo jídla samozřejmě), kterou můžete v Psarades podniknout, je výlet loďkou po jezeře s návštěvou tří pousteven zdobených vzácnými byzantskými freskami ze 13. – 15. století, které se ukrývají ve skalách na březích jezera (Metamorfosi, Mikri Analipsi, Panagia Eleousa). Projížďky obstarávají místní rybáři, nemusíte je nijak složitě vyhledávat – najdou si Vás sami. A pozor, v tomto zapomenutém koutu Řecka mají místní velmi dobré povědomí o naší vlasti! Za řecké občanské války jich totiž několik emigrovalo do tehdejšího Československa. Nebuďte proto překvapení, když s Vámi prohodí i pár slov česky :-)
Malé Prespanské jezero má rozhlohu 48,5 km2 a kromě kousíčku, který připadá Albánii, patří téměř celé Řecku. Vřele doporučuji návštěvu ostrůvku Agios Achillios. Má tvar oslího hřbetu, vede na něj pontonový chodník a najdete tam vesničku jako z pohádky, obklopenou rákosím a obývanou několika rodinami, jejichž obživa plyne především z rybaření a chovu dobytka. Z vesničky vede stezka ke zřícenině byzantské baziliky Agios Achillios, kterou nechal v 10. století postavit bulharský car Samuel za účelem uložení ostatků sv. Achillia. Vysoké klenuté oblouky baziliky působí v kombinaci s okolní přírodou mimořádně působivě (a samozřejmě jsou i výjimečně fotogenické). Na ostrůvku najdete i další pozůstatky církevních staveb: Ag. Apostoloi, Ag. Dimitrios, Panagia Porfyra. Při návratu do vesničky se nezapomeňte zastavit v místní taverně. Specialitou útulného podniku v tradičním kamenném domě jsou pity s nejrůznějšími náplněmi a samozřejmě fasolada (řecká fazolačka). Věděli jste, že v okolí Prespanských jezer se pěstují ty vůbec nejlepší fazole v celém Řecku?
A jak je to na Prespanských jezerech s koupáním a vodními radovánkami? Okraje jezera jsou převážně pokryté rákosinou a přístup do vody bohužel není ideální. Jediná schopnější pláž Koula se nachází na písečné šíjí spojující obě jezera. Nečekejte žádný velký komfort, ale voda je nádherně čistá a případný hlad a žízeň zaženete ve stejnojmenné taverně.
A poslední doporučení - v oblasti Prespanských jezer určitě nevynechejte návštěvu nevelké vesnice Agios Germanos. Leží 7 km od jezer, v nadmořské výšce 1050 metrů, a najdete tu informační středisko s dobrou nabídkou turistických map a prospektů. Dokonce si zde můžete objednat i exkurzi do národního parku za doprovodu odborného průvodce. Stejně jako v Psarades jsou i v Agios Germanos poměrně dobré ubytovací možnosti. Vesnice má příjemnou atmosféru, krásně zachované staré kamenné domky a její chloubou jsou dva kostely – Agios Germanos z 11. století se vzácnými byzantskými freskami a Agios Athanasios z 18. století.
01. 04. 2022