Kythira: ostrov bohyně Afrodity
01. 10. 2022
Kythira byla osídlená již před 3 000 lety, v době minojské i mykénské. Ostrov jihovýchodně od Peloponésu ve starověku postupně ovládaly městské státy Argos, Sparta a Atény. Ve 2. století př. n. l. zažil i krátké období nezávislosti, než jej dobyli Římané. Od 13. do 18. století byl součástí Benátské republiky pod názvem Cerigo. Do tohoto období spadá i drancování ostrova slavným osmanským pirátem Chajruddínem Barbarossou. Později Kythira utvořila s ostatními Jónskými ostrovy tzv. Republiku sedmi ostrovů. Ta byla zpočátku společným protektorátem Ruska a Osmanské říše, poté francouzskou državou a nakonec připadla Angličanům. V roce 1864 přešla pod správu samostatného Řecka. Během druhé světové války ostrov okupovali Italové i Němci.
Na Kythiře se tedy logicky promítá vliv různých kultur a událostí. Najdete zde benátské hrady (Chora, Avlemonas), pravoslavné kláštery (Panagia Myrtidiotissa, Agia Moni, Agia Elessa), ruiny byzantského města Palaiochora vypleněného Barbarossou, unikátní historické mosty vystavěné Angličany (Katouni, Potamos) a mnoho dalších zajímavostí. Doklady o bohaté historii ostrova jsou k vidění i ve dvou ostrovních muzeích – Archeologickém muzeu v Choře a Byzantském muzeu v Livadi.
I přestože Chora není největším střediskem ostrova (tím je Potamos), je jeho hlavním městem. Půvabné městečko s úzkými uličkami, bílými domky s barevnými okenicemi, půvabnými zákoutími, všudepřítomnými květinami, centrálním náměstím s obchůdky a kavárničkami připomíná vesničky v souostroví Kyklady. Uděláte zde desítky fotografií, nakoupíte suvenýry, osvěžíte se ledovou kávou nebo čerstvě vymačkaným džusem, prohlédnete si exponáty v místním muzeu. Labyrint kouzelných uliček, ve kterých snadno ztratíte pojem o čase, vás pomalu dovede až k rozsáhlé benátské pevnosti, která je dominantou Chory. Byla vystavěna ve 14. století na místě původního byzantského opevnění ze 12. století. Dodnes se dochovala děla a zbytky kostela s bílou věží. V pevnosti sídlí historický archiv (2. největší na Jónských ostrovech). Do rozlehlého areálu je vstup zdarma a ty výhledy! Dva kilometry vzdálené přímořské letovisko Kapsali odtud budete mít jako na dlani, a stejně tak i malý skalní ostrůvek Chytra, nazývaný podle svého tvaru připomínající vejce též Avgo. Právě zde roste unikátní žlutá kytička zvaná sempreviva (smil italský) – jedná se o jeden z nejcharakterističtějších místních suvenýrů.
Agia Pelagia
Letovisko leží na severovýchodě ostrova a až do vybudování přístavu v Diakofti bylo hlavním přístavem. Dnes je největším turistickým střediskem na Kythiře, nachází se zde až 70% veškerých ubytovacích zařízení na ostrově. Rozsáhlé hotelové resorty tady ale, ostatně jako na celé Kythiře, nenajdete. Malé hotýlky a penziony jsou převážně vystavěny ve svahu nad letoviskem, díky čemuž mnohé disponují nádherným výhledem na moře. Doporučuji přivstat si na východ slunce! Výhodou pobytu v tomto letovisku je pěší dostupnost hned několika pláží: kromě sympatické „městské“ pláže se můžete vykoupat a slunit i na nedalekých plážích Fyri Ammos, Lorentzo nebo Kakia Lagkada poblíž ústí Barbarossova kaňonu.
Avlemonas
Místo, které nesmíte na Kythiře vynechat! Jedná se o malou vesnici „uprostřed ničeho“ na východě ostrova. Avlemonas je oázou zeleně v tomto jinak vyprahlém koutu Kythiry, s malinkými, skálami ohraničenými zálivy a azurově modrou vodou. Nejsou tu klasické pláže, vstup do vody je po ocelových žebřících zabudovaných ve skalách, a přesto je toto místo mimořádně oblíbené a neskutečně fotogenické. Kromě skoků do vody, koupání a slunění si zde můžete projít i menší benátskou pevnost nebo posedět v některé z kaváren či taveren s výhledem na celou tu nádheru. A po setmění nabízí toto místo jedinečnou romantickou atmosféru.
Kapsali
Jedná se o jedno z mála rušných míst na ostrově. Díky blízkosti Chory, poloze v chráněném zálivu na jihu ostrova, dvěma oblázkovo-písečným plážím s pozvolným vstupem do moře a benátským hradem Chory v zádech, to tu v hlavní sezoně žije. Pobřežní promenáda je lemovaná tavernami, kavárnami a bary. K půvabu letoviska přispívá i maják a kostelík nad zálivem – ty nejhezčí fotografie pořídíte právě odtud!
Potamos
Nachází se v severní části Kythiry a s cca 500 obyvateli je největší obcí na ostrově. Soustředí se sem obchodní aktivity, služby, sídlí zde firmy a kanceláře. Každou neděli dopoledne se tu koná tradiční trh, na který se sjedou drobní zemědělci z celého ostrova a nabízejí lokální produkty, především ovoce, zeleninu, olivový olej, tymiánový med, víno či místní pálenku fatourada.
Karavas
Malá vesnice se stejnojmennou pekárnou vyhlášenou široko daleko leží na severu ostrova. Kromě běžného pečiva se zde vyrábí pro Kythiru charakteristické suchary, tzv. paximadia. Nabídka je opravdu bohatá, od klasických sucharů s olivovým olejem (se kterými se můžete setkat např. v pokrmu zvaném dakos), až po suchary s nepřeberným množstvím slaných či sladkých příchutí: s oreganem, sušenými rajčaty, anýzem, medem, karobem, čokoládou, mastichou, pomerančem, skořicí… V prostorech pekárny zaujme i stylový interiér – místo totiž dříve sloužilo jako lisovna olivového oleje a některé ze strojů zde majitelé ponechali dodnes jako muzejní exponáty. Na západním okraji vesnice stojí starý kamenný most Amir Ali a za ním se nachází roklina, kde vyvěrá pramen nesoucí stejné jméno. Jedná se o jeden z několika pramenů vody na Kythiře, díky nimž má ostrov dostatek pitné vody.
Mylopotamos
Leží na západní straně ostrova a byl pojmenován podle vodních mlýnů, které tu kdysi stály. Na malém náměstí při hlavní silnici nemůžete minout oblíbenou tavernu Platanos ležící v příjemném stínu platanů. Mylopotamos je zeleným rájem a východiskem k procházkám po okolí. Nedaleko se nachází vodopád Neraida, ruiny byzantského města Kato Chora nebo krápníková jeskyně Agia Sofia.
Livadi
Livadi je stejně jako Potamos větší vesnicí, která není zaměřená na turistiku, ale soustředí se sem běžný život místních. Sídlí tu firmy, kanceláře, obchody. Jedná se rovněž o dopravní křižovatku, takže je pravděpodobné, že tudy během vašich cest po ostrově budete projíždět. Pokud vás v těchto končinách přepadne hlad, vřele doporučuji návštěvu rodinné taverny Pieros s vynikající domácí kuchyní. Nedaleko Livadi, v Katouni, stojí i největší z kamenných mostů, které na ostrově postavili v 19. století Angličané. Má třináct oblouků a vede pod ním turistická stezka.
Mitata
Vesnice ležící zhruba uprostřed ostrova patří k nejstarším obcím na Kythiře. Začátkem srpna se tu konají oblíbené slavnosti vína.
Kythira oplývá neuvěřitelným množstvím pláží. Písečných i oblázkových, organizovaných i divokých, dlouhých a širokých, stejně jako těch nenápadných ukrytých v malých zálivech, pohodlně dostupných i těch s adrenalinovým přístupem. Vybere si zde opravdu každý. Mezi nejznámější pláže patří:
Platia Ammos ve stejnojmenné vesničce na severovýchodě ostrova s pískem a kamínky
oblázková pláž Fourni s malou jeskyní
písečná pláž v přístavu Diakofti s jemným pískem a pozvolným vstupem do vody
nejdelší pláž na ostrově Palaiopoli poblíž Avlemonas, která je je tunelem spojená s další pláží nazývanou Limni
neorganizovaná oblázková pláž Kaladi přístupná po schodech, která patří k nejfotografovanějším na Kythiře
oblázková pláž Chalkos se zajímavými skalními útvary dostupná po strmé a prašné cestě
Melidoni na jihozápadě ostrova Kythiry s jemným pískem, která patří k nejrušnějším na ostrově
Limnionas na západě ostrova s malinkým rybářským přístavem a originálním plážovým retro barem
Lykodimou, kde si kromě koupání užijete i nádherný západ slunce
Je hned několik způsobů, jak se na Kythiru dostat. Můžete využít lodního spojení z nedalekého Peloponésu – nejfrekventovanější trajektové spojení má ostrov s městem Neapoli Voion, lodě sem ale jezdí i z Gythia nebo Kalamaty. Vzhledem k tomu, že administrativně patří Kythira do regionu Attika, má trajektové spojení i s hlavním řeckým přístavem Pireus (cesta trvá cca 6-7 hodin). A dostanete se sem rovněž z Kréty, konkrétně z přístavu Kissamos. Všechny trajekty připlouvají do přístavu Diakofti.
Kythira má i malé letiště. Nese jméno Alexandra Onasise, syna řeckého rejdaře Aristotela Onasise, a je v provozu od roku 1972. Nefunguje každý den a slouží především pro vnitrostátní lety zajišťované řeckými společnostmi Olympic Air a Sky Express.
A pokud vám výše uvedené možnosti připadají náročné nebo zdlouhavé, pak vězte, že v předcovidových sezónách a v létě 2022 sem překvapivě létalo i charterové letadlo z Prahy :-)
01. 10. 2022