3 řecké ostrovy, kde na auto zapomeňte
01. 03. 2021
Ráj pěších turistů známý svou nekompromisní politikou zákazu motorové dopravy se nachází v Sarónském zálivu a dostanete se sem pohodlně lodí z Pirea. I když je ostrov skalnatý, neúrodný a veškerou vodu musí (paradoxně i přes své pojmenování) dovážet, má své osobité kouzlo. Rozdíl oproti jiným řeckým ostrovům je patrný už v přístavu, který je zároveň správním střediskem a vlastně jediným městem ostrova. Žádná auta, dodávky, autobusy, motocykly, po typickém dopravním chaosu zde není ani památky. Povolena je pouze sanitka a vozidlo na sběr odpadků. Zbytek dopravy obstarají opodál postávající a přežvykující oslíci čekající na naložení nákladu. A ostatní? Ti jdou přece po svých.
A že je na Hydře co objevovat! Přepychová sídla z 18. a 19. století vystavěná v příkrém svahu nad přístavem jsou připomínkou doby, kdy byl ostrov námořní velmocí a sídlila na něm početná flotila obchodních lodí, která mu přinášela nemalé zisky. Z Hydry pocházeli významní rejdaři a také řečtí revolucionáři. Na přelomu 50. a 60. let minulého století se ostrov stal oblíbeným cílem bohémů a usadili se tu mnozí malíři, filmaři, básníci a spisovatelé včetně slavného hudebníka a textaře Leonarda Cohena. Kultivovanost Hydry je znát z jejích módních butiků, uměleckých galerií, stylových kaváren a dalších luxusních podniků. V přístavu určitě navštivte muzeum s rozsáhlou sbírkou portrétů a námořních artefaktů zaměřených na významnou roli ostrova během řecké revoluce. Nejkrásnější výhled na město je od zvonice kostela Nanebevzetí Panny Marie vysoko nad přístavem, ale po ostrově je rozptýlena i spousta dalších kostelíků a také několik klášterů. Dostanete se k nim po značených turistických stezkách, stejně jako do malebných rybářských vesniček Mandraki či Kamini, kde si určitě vychutnejte čerstvou rybu.
A jak to má Hydra s plážemi? Široké písečné pláže zde nehledejte, zato ale najdete klid a soukromí v malých zátokách s oblázky a křišťálově čistou vodou. K bližším plážím dojdete opět pěšky, k těm vzdálenějším Vás dopraví lodní taxíky. Na auto si zde opravdu ani nevzpomenete, o to větší šok Vás pak bude čekat po návratu do Pirea :-)
Stejně jako Hydra reguluje motorovou dopravu i sousední ostrov Spetses, je zde ovšem více výjimek – povoleny jsou motocykly, taxi či pár místních autobusových linek. Svůj vůz mohou používat i obyvatelé ostrova, ale centrum města Spetses je uzavřeno pro všechna auta. Místo toho se zde ale můžete svézt třeba koňským kočárem :-) Přístav zdobí okázalé vily v benátském stylu a kotví zde lodě všech druhů: od barevných rybářských bárek až po luxusní jachty. Rovněž Spetses velmi zbohatnul díky námořnímu obchodu a i on hrál stěžejní roli v novořecké historii, byl totiž prvním řeckým ostrovem, který v roce 1821 vyvěsil revoluční vlajku. Nejznámější osobností ostrova je námořní kapitánka Laskarina Bouboulina - její dům, který dosud obývají potomci rodiny, slouží jako muzeum, a její sochu v tradičním ostrovním oděvu najdete v přístavu. Pobřeží celého ostrova lemuje 24 km dlouhá cesta, a tak pokud si pronajmete kolo nebo motorku, můžete objevovat tiché vesnice i kvalitní pláže (např. Ligoneri, Vrelos, Ag. Paraskevi).
Řecký Karibik, ráj na zemi, nenápadné místo odkud už ale nebudete chtít odjet. Najdete jej v souostroví Kyklady mezi dvěma většími a známějšími ostrovy Naxos a Amorgos. Skládá se z obydleného Αno Koufonisi (Horní Koufonisi) a neobydleného Kato Koufonisi (Dolní Koufonisi). Trajekt Vás přiveze do malebného přístavu Pano Koufonisi, v jehož těsném sousedství se nachází snad nejkrásnější „městská“ pláž, kterou jsem kdy viděla. Jemný písek, čistá voda tyrkysové barvy. A to je teprve začátek :-) Ubytovat se můžete v malých a útulných penzionech postavených v typickém modro-bílém kykladském stylu. V několika úzkých uličkách městečka najdete vše, co k dovolené potřebujete: obchůdky s potravinami i suvenýry, pekárnu, několik kavárniček a barů a samozřejmě taverny nabízející čerstvé ryby, mořské plody i místní speciality, např. výborný sýr myzithra.
Po občerstvení a doplnění zásob se již můžete plně věnovat objevování ostrova, což v případě Koufonisia znamená jediné – objevování pláží. Auta zde přímo zakázaná sice nejsou, ale jsou zcela zbytečná. Ostrov je malinký, k mnoha plážím dojdete pěšky, k těm ostatním Vás doveze místní mikrobus, lodní taxi nebo si můžete půjčit kolo. Mezi nejoblíbenější patří Finikas, Fanos, Italida nebo Pori. Písečné pláže se střídají s divokým skalnatým pobřežím s mnoha jeskyněmi, nejznámější se jmenuje Mati tou Diavolou (Ďáblovo oko), a vykoupat se můžete také v ojedinělém skalním útvaru zvaném Pisina (Bazén).
Nezapomeňte se vypravit i na jižněji položený ostrov Kato Koufonisi. Turistické loďky Vás sem dovezou v dopoledních hodinách a večer Vás vezmou zase zpátky. Najdete zde malinký kostelík zasvěcený Panně Marii a pláže, kde budete jen Vy a občas nějaká ta divoká koza. Důležité upozornění – pláže na Pano i Kato Koufonisi nenabízí slunečníky ani lehátka. Vzhledem k tomu, že zde nejsou téměř žádné stromy zajišťující kýžený stín, doporučuji vzít si s sebou slunečník, plážový stan nebo alespoň pokrývku hlavy. Sluneční žár je tu neúprosný, ale s trochou opatrnosti si dovolenou na Koufonisia užijete na maximum a alespoň na pár dní zde dáte sbohem starostem všedního dne.
01. 03. 2021