Atény: buď je miluješ, nebo nenávidíš
01. 12. 2020
Snad žádná jiná řecká destinace nevyvolává tolik kontroverze jako právě hlavní město. Mnozí jednodenní turisté, které sem sváží autobusy cestovních kanceláří z blízkých i vzdálenějších přímořských letovisek, aby si dopoledne na Akropoli doslova proklestili cestu mezi davy dalších návštěvníků, poté shlédli na ostrém poledním slunci před budovou parlamentu tradiční výměnu stráží a po nezbytné pauze na gyros se zavřeli mezi vzácné exponáty Národního archeologického muzea, tak celkem logicky místo slavné historie a architektury budou vnímat spíše chaos, spěch a nedýchatelno. Pravidelní návštěvníci však dobře vědí, že návštěva Atén může proběhnout i zcela jinak a že aténské ulice jsou plné jedinečných pokladů i proslulé řecké pohostinnosti.
Na Atény si zkrátka musíte udělat čas. Prodloužený víkend je minimum, abyste si v klidu užili hlavní atrakce, které město nabízí. A pokud si na Atény vyčleníte celý týden, což Vám umožní prozkoumat i okolí řecké metropole, určitě nebudete litovat. Nabídka leteckého spojení z českých i okolních letišt je poměrně bohatá, máte na výběr od nízkonákladových Wizzair a Ryanair až po řecké Aegean Airlines či rakouské Austrian Airlines. Nepřeberné množství ubytování nabízí portál www.airbnb.com, doporučuji vybírat např. ve čtvrtích Thiseio, Kerameikos, Koukaki nebo Neos Kosmos, které jsou bezpečné, leží v těsné blízkosti historického centra (případně 1-2 zastávky metrem) a mnohé z pronajímaných bytů nabízí i výhled na dominantu města, Akropoli. Dostanete se sem pohodlně metrem, jízdenka z/na letiště stojí 10 euro.
Máte letenku a už i víte, kde složit hlavu? Výborně. Nyní Vám dám několik vyzkoušených tipů, abyste si Atény zamilovali stejně jako já.
Už jen při pohledu na stálou připomínku zlatých časů starověkého Řecka se Vám zatají dech. Návštěva symbolu Atén je zkrátka nutnost, ale jak to jen udělat, když nechcete trávit hodiny ve frontě na vstupenky a nahoře se mačkat s ostatními, kteří Vám navíc při snaze o pár kvalitních fotografií neustále lezou do záběru? Moje rada zní: nikdy nechoďte na Akropoli dopoledne, v době turistické špičky! Zkuste raději pozdní odpoledne, kolem 16-17 hodiny, kdy je většina turistických autobusů už dávno pryč. Vstupenky si zajistěte předem přes internet (20 euro v hlavní sezóně, od listopadu do března 10 euro, www.etickets.tap.gr) a vyhněte se hlavní vstupní bráně – o mnoho méně frekventovaný vchod do areálu se nachází u Dionýsova divadla. A teď už Vám nic nebrání v klidu si prozkoumat a na fotografie zvěčnit Propylaje, menší chrám Atény Niké, Erechteion s kopiemi proslulých karyatid (jejich originály najdete v Novém muzeu Akropole na opačné straně ulice Dionysiou Areopagitou) a samozřejmě Parthenon, jednu z nejkrásnějších staveb, jaké kdy člověk postavil.
Tento kopec, nazývaný též Pahorek Múz, se nachází prakticky proti Akropoli a zejména v podvečer je oblíbeným místem setkání místních i turistů. Pořídíte odtud nádherné fotografie, jak samotné Akropole tak i města rozkládajícího se přímo pod Vašima nohama se Sarónským zálivem v dáli. Tip č. 1 na západ slunce! Bývá tu hodně větrno, pozor si dejte i na kluzký mramor.
Když se Vám v Aténách zasteskne po typické ostrovní architektuře, kvetoucích buganvíliích, úzkých cestičkách nebo spících kočkách v romantických zákoutích, zamiřte do malebné vesničky uvnitř tepajícího velkoměsta zvané Anafiotika. Najdete ji mezi skalnatým výběžkem Akropole a čtvrtí Plaka. Mezi vápnem nabílenými domky s modrými dveřmi a okenicemi si budete připadat jako na Kykladech… Přirovnání není zdaleka náhodné – první obyvatelé Anafiotiky totiž pocházeli právě z kykladského ostrova Anafi. Volně navazující čtvrť Plaka je pak ideálním místem, kde svlažit hrdlo nebo si vychutnat odpolední kávu. Z množství kavárniček doporučuji ty v místě zvaném „Plaka Stairs“ – za mě jedno z nejfotogeničtějších míst Atén vůbec!
Po povinné zastávce na nejrušnějším aténském náměstí Syntagma, kde vždy v celou hodinu probíhá před Parlamentem výměna Evzonů, tj. čestné stráže u hrobu neznámého vojína (na slavnostní variantu rituálu natrefíte každou neděli v 11 hodin), Vám možná přijde vhod trocha zeleně. Dokonalou oázu klidu stranou městského ruchu najdete hned vedle budovy Parlamentu. Vysoké palmy, mramorové sochy, vodotrysky, a dokonce i jezírko s želvami jsou oblíbené mezi běžci, maminkami s dětmi i staříky, kteří si sem chodí přečíst své noviny. Zde se můžete na chvíli ukrýt před sluncem i nadechnout před dalším poznáváním Atén.
Pokud stejně jako já milujete olympiádu, svátek sportu, a vše, co s ním souvisí, tak určitě nesmíte vynechat Panathénajský stadion vystavěný celý z mramoru u příležitosti prvních novodobých olympijských her v roce 1896. Nachází se na místě původního římského stadionu, má tvar písmene „U“, typický pro starověké stadiony, a kapacitu cca 70 tisíc diváků. Najdete jej nedaleko monumentálního chrámu Dia Olympského. A věděli jste, že pamětní deska u stadionu nese i jméno našeho Miroslava Tyrše, zakladatele Sokola, který svým dílem rovněž přispěl k obnovení tradice antických olympijských her?
Z několika aténských pahorků je Lykavittos mým nejoblíbenějším. Se svou nadmořskou výškou 277 metrů je nejvyšším kopcem v Aténách a je z něj unikátní výhled na celé město. Nejkrásnější pohled se otevírá směrem na Akropoli a za jasného počasí odtud můžete dohlédnout až na ostrov Aegina v Sarónském zálivu. Na Lykavittos se dostanete pěšky (počítejte s poměrně prudkým výstupem a množstvím schodů), nebo je možné využít kabinovou lanovku z ulice Ploutarchou. Jízda trvá cca 3 minuty a stojí 7 euro obousměrně. Doporučuji však využít pouze cestu nahoru, dolů již pohodlně sejdete pěšky úzkou stezkou vinoucí se borovicovými a cypřišovými háji. Cestou navíc objevíte spoustu míst přímo vybízejících k fotografování. Vzhledem k tomu, že většina turistických průvodců doporučuje navštívit Lykavittos večer v době západu slunce a bývá zde tedy touto dobou logicky přeplněno, radím Vám vypravit se sem třeba hned po ránu. Na vrcholku najdete kapli sv. Jiří a restauraci s kavárnou. Na druhé straně kopce se nachází divadlo pod širým nebem, kde se v létě konají ty největší aténské koncerty klasické i populární hudby.
Z poměrně zanedbané změti zchátralých domů a ulic s nejrůznějšími řemeslnými dílnami se v posledních letech vyklubala velmi příjemná čtvrť s restauracemi, tradičními taverničkami, kavárnami a bary. Oproti sousednímu známému, turistickému a někdy dost chaotickému Monastiraki je Psyrri milým a autentickým místem vybízejícím k posezení i nákupům. Malé obchůdky, často zdobené graffiti, lákají na ručně vyráběné zboží a netradiční dekorace. Tato oblast hraje prim i co se nočního života týká – mnohé podniky zde nabízejí živou hudbu včetně tradičního řeckého blues zvaného rembetiko. Nenechte se odradit na první pohled poměrně alternativním rázem této čtvrti, jsem přesvědčená, že Vás nakonec nadchne úplně stejně jako nadchla i mě! V sousedství Psyrri doporučuji navštívit tradiční tržnici Varvakeios s bohatou nabídkou čerstvého ovoce, zeleniny, masa, ryb i mořských plodů. A pokud jste stejně jako já na sladké, nesmíte opomenout nedalekou kavárnu Krinos na ulici Aiolou – tento podnik založený ve 20. letech 20. století je nejstarším aténských výrobcem tradiční pochoutky zvané loukoumades. Malé koblížky zalité sirupem a posypané skořicí a oříšky spolu s šálkem tradiční řecké kávy Vás zaručeně dostanou!
Zastavme se na chvíli u tématu gastronomické scény Atén. Láska prochází žaludkem a platí to i u cestování. A tak abyste si Atény mohli opravdu zamilovat, musíte se tu i dobře najíst. To znamená vyhnout se předraženým turistickým restauracím často nevalné kvality, a naopak objevit nějakou tradiční zastrčenou tavernu, kam chodí hlavně místní. V centru Atén celkem oříšek. Proto pro Vás mám vyzkoušený tip na taverny v okolí stanice metra Kerameikos, nedaleko nejvýznamnější nekropole města nesoucí stejný název. Přestože se nacházíte ještě v naprosté blízkosti historického centra Atén, charakter podniků ve čtvrti Gazi, někdy nazývané též Technopolis, je už odlišný – žádní odchytávači hostů na ulici a meníčka v několika světových jazycích. V postranních uličkách po pravé straně při východu z metra najdete opravdové skvosty, kde ochutnáte tradiční řecká jídla za běžné ceny bez turistické přirážky. Vyzkoušejte třeba tavernu Gazochori s příjemným interiérem a domácí kuchyní nebo Anixi para tetarto (vchod do obou je z ulice Dekeleon), kde stačí objednat si pití a pak už se jen těšit na to, co Vám kuchař připraví za speciality. Obdržíte několik talířků s pokrmy ladícími k Vámi vybranému vínu, pivu či ouzu a můžete si být jistí čerstvostí a kvalitou použitých surovin. Tento způsob stravování Řekové nazývají „meze“ a patří zde k nejoblíbenějším. Při troše štěstí můžete v obou zmíněných podnicích natrefit i na živou hudbu.
A to samozřejmě není z Atén zdaleka vše! Kolébka demokracie nabízí nepřeberné množství dalších aktivit: kdo má rád antiku, jistě neopomene dopodrobna probádat Agoru, společenské centrum antického města, ke kterému později přibyla ještě Římská agora, jejíž dominantu tvoří známá Věž větrů. Zájemce o svět řecké pravoslavné církve zase určitě upoutají aténské byzantské kostely a kláštery. No a milovníci umění si mohou vybrat z nepřeberného množství muzeí a galerií, slavným Národním archeologickým muzeem počínaje a třeba Muzeem řeckých hudebních nástrojů konče.
Výše uvedených osm tipů představuje vlastně osm důvodů, pro které jsem si zamilovala Atény já. Jestli patříte mezi ty, kteří jim stále nemohou přijít na jméno, vyzkoušejte některé z nich a dejte mi určitě vědět, jak se Vám líbily. Atény jsou totiž pevnou součástí různorodé mozaiky zvané Řecko. Staré i nové, tradiční i moderní, rušné i poklidné, milované i nenáviděné, zkrátka nezaměnitelné s jakýmkoliv jiným místem na světě.
01. 12. 2020