Amorgos: magická hlubina
01. 06. 2021
Hlavním přístavem a nejrušnějším „městem“ ostrova je Katapola, která v podstatě vznikla spojením tří menších vesnic. Najdete zde vše, co k městu patří: hotely, restaurace, obchody i půjčovny aut.
V devadesátých letech minulého století byla na ostrově postavena první a jediná silnice, která usnadňuje spojení mezi severovýchodem a jihozápadem ostrova. Do té doby nahrazovaly auta povětšinou čluny. Pokud si na Amorgosu budete auto půjčovat, dejte pozor, aby Vám v nejméně vhodnou chvíli nedošel benzín – na ostrově jsou totiž všehovšudy jen dvě benzinové pumpy. Zároveň se připravte na serpentiny a zaskočit by Vás cestou nemělo ani stádo koz či ovcí.
Hlavním městem ostrova je Chora. Bílé domky jsou shromážděné na úbočí svahu pod benátským hradem ze 13. století (Kastro). Ve věži Gavras můžete navštívit malé archeologické muzeum vystavující 5000 let staré mramorové kykladské ženské sošky – ostrov totiž patřil k nejvlivnějším střediskům tzv. kykladské civilizace a velká část zde nalezených vykopávek je dnes uložena v Národním archeologickém muzeu v Aténách. Kolorit Chory dále tvoří několik větrných mlýnů, polorozbořených i krásně opravených, množství kostelů, kostelíků a kaplí a také spousta půvabných zákoutí s kavárnami či tavernami. Barevné stolky a židličky v jinak zcela bílém městečku přímo zvou k posezení a osvěžení!
Nedaleko Chory se nachází nejikoničtější a nejfotografovanější místo ostrova – běloskvoucí klášter Panagia Chozoviotissa pozoruhodně vestavěný do útesu nad městem. Dostanete se sem pěšky po kamenných schodech, vstupné je dobrovolné, povinné jsou však pro ženy dlouhé sukně (možno zapůjčit u vchodu). První mniši přijeli na Amorgos z Palestiny již v 8. století, samotný klášter byl však založen až v roce 1088 za vlády byzantského císaře Alexia I. Komnéna.
Současní mniši jsou velmi pohostinní a vítají každého návštěvníka. Osobně Vás klášterem provedou a poté Vám v malé společenské místnosti nabídnou i drobné občerstvení: sladké želé zvané loukoumi a místní likér psimeni raki ochucený medem a kořením. Z kláštera se můžete kochat jedinečným výhledem na nekonečnou modrou hladinu Egejského moře. Zde končí Kyklady a tam někde v dálce, v nedohlednu, začínají Dodekanézy...
V severovýchodní části Amorgosu se nachází druhý přístav ostrova Aigiali. Některé trajekty staví v Katapole, jiné zase v Aigiali, je to tak 50:50. Troufnu si říct, že Aigiali je dokonalým místem pro dovolenou. Kromě toho, že zde najdete jedinou čistě písečnou pláž na ostrově, má městečko i několik kouzelných uliček s kavárnami, tavernami, obchůdky se suvenýry i tradičními produkty, je zde dostatek ubytovacích možností, k dispozici jsou i autopůjčovny a najdete zde i jednu ze dvou zmíněných benzínek na ostrově. Kromě toho je Aigiali ideálním východiskem pro výlety do okolních horských vesnic Tholaria, Langada a Potomos s úžasnou kykladskou modrobílou architekturou a tradičním způsobem života. Uvidíte zde oslíky přepravovat náklad v úzkých uličkách, dědečky diskutovat v kafeneiích, řemeslníky pracovat v otevřených dílnách či před vlastními domy a budete se kochat výhledy dolů na záliv s přístavem Aigiali. Pokud rádi chodíte, z vesnic vedou značené turistické stezky buď do vnitrozemí do hor, nebo k odlehlým plážím na severní straně ostrova.
A jak to má Amorgos s plážemi? Až na zmiňovanou písečnou pláž v Aigiali jsou spíše smíšené či oblázkové, ideální k potápění, často špatně přístupné, a tak se Vám mimo nejfrekventovanější místa může docela snadno přihodit, že budete mít pláž jen sami pro sebe :-) Luxus, o kterém si na jiných kykladských ostrovech můžete nechat jen zdát! Pobyt na plážích Paradisia a Kalotaritissa na samém jihu ostrova si můžete zpestřit pěším výletem ke vraku lodi Olympia. V severní části ostrova zase stojí za návštěvu zvláštně tvarovaná a do moře vyčnívající oblázková pláž Agios Pavlos. A určitě nevynechejte malou, ale slavnou plážičku „Le Grand Bleu“ u kostelíku Agia Anna, kde Luc Besson natočil drama Magická hlubina, strhující příběh dvou potápěčů, s Jean-Marcem Barrem a Jeanem Reno v hlavních rolí. I po jejich stopách se na Amorgos vydávají mnozí (nejen) francouzští turisté…
01. 06. 2021