7 míst v Larnace, která stojí za návštěvu
01. 11. 2021
Prohlídku města můžete začít na Náměstí Evropy. Najdete zde zajímavý komplex pěti budov v koloniálním stylu z roku 1881 připomínající, že Kypr byl až do roku 1960 britskou kolonií. Budovy prošly rozsáhlou rekonstrukcí a dnes zastřešují Městské kulturní centrum. Můžete si zde prohlédnout, jak bydleli a kde úřadovali koloniální úředníci či navštívit výstavu o dějinách Larnaky s rozsáhlou sbírkou starověkých mincí a historickými fotografiemi města. Sídlí zde rovněž městský archiv a galerie.
Ve středu náměstí stojí socha Zenóna z Kitia, významného místního rodáka, řeckého filozofa a zakladatele stoicismu. Zajímavou atrakcí je i fontána, která bývá ve večerních hodinách krásně nasvícená.
Náměstí se nachází hned vedle larnacké mariny a místního jachtařského klubu a začíná zde i věhlasná palmová třída zvaná Finikoudes. Poblíž najdete také nejstarší soukromé muzeum na Kypru, Pieridisovu archeologickou nadaci. Šest chronologicky uspořádaných sálů představuje dějiny Kypru od roku 4000 před Kristem až do 15. století našeho letopočtu.
Na dlouhé a široké pobřežní promenádě lemované vysokými palmami to žije dnem i nocí. Chodí se sem na ranní kávu, rychlé občerstvení během dne, na odpolední procházku, večerní drink a samozřejmě na pláž. Ta je dobře udržovaná, písečná s velmi pozvolným vstupem do moře a veškerým vybavením včetně slunečníků, lehátek, sprch a toalet.
Zhruba uprostřed promenády narazíte na bustu aténského vojevůdce Kimóna, který během vojenských operací proti Peršanům v Larnace náhle zemřel. Na konci promenády, poblíž mola, je umístěna další zajímavá socha – bílého okřídleného lva Larnace věnovaly Benátky v roce 2010 na důkaz přátelství obou měst. Mimochodem, všechny 3 zmíněné sochy (Zenón, Kimón i lev) jsou součástí zajímavého projektu „Storytelling Statues“ – po naskenování QR kódu mobilním telefonem Vám socha „zavolá“ a povypráví Vám svůj příběh!
Pokud plánujete v rámci ostrova cestovat, na Finikoudes najdete také zastávku dálkových autobusů. Vyjíždí odsud spoje do hlavního města Nikósie, do Agia Napy, Limassolu či Pafosu.
Pevnost odděluje promenádu Finikoudes od staré turecké čtvrti zvané Skala s nízkými nabílenými domky, kde do roku 1974 žila turecká komunita. Skala má bohémskou atmosféru zašlých časů, v několika domcích sídlí keramické dílny.
Larnacká pevnost byla postavena v lusignanském období, její dnešní podoba je však výsledkem osmanské přestavby ze začátku 17. století – sídlila zde turecká vojenská posádka. Po předání moci Britům sloužila pevnost jako vězení a popraviště. Na nádvoří si můžete prohlédnout stará děla, ve druhém patře navštivte Muzeum středověku a doporučuji vystoupit i na hradby, odkud je pěkný výhled na dlouhé larnacké pobřeží.
V prostorách pevnosti se v létě konají koncerty a kulturní akce.
Nejvýznamnější památkou a dominantou Larnaky je byzantský kostel zasvěcený Lazarovi z Betánie, kterého zázračně vzkřísil z mrtvých čtyři dny po jeho smrti Ježíš. Krátce poté přišel Lazar na Kypr, stal se v Larnace biskupem a žil zde po dalších 30 let. Nad jeho hrobkou byl v 9. století postaven kostel, který je jednou z nejvýznamnějších ukázek byzantské architektury na Kypru. Kostel sv. Lazara zastřešuje i Byzantské muzeum s cennými církevními artefakty.
Každoročně osm dní před Velikonocemi, v den svátku svatého Lazara, vychází z kostela procesí se světcovou ikonou.
Vzhledem k tomu, že jsme zde v samém historickém srdci Larnaky, v okolí kostela najdete nespočet kaváren, taveren a obchůdků.
Třída Piale Paša je vlastně takovým volným pokračováním Finikoudes. Třída nese jména osmanského generála, v roce 2014 byla kompletně zrekonstruována a dnes si zde můžete vybrat ze dvou chodníků. Jeden je na úrovni silnice, druhý je položený níže (blíže moři). Oba chodníky jsou oddělené skleněnými panely, které zaručují výhled na moře, ať už si k procházce vyberete kterýkoliv z nich. Promenáda je mimořádně oblíbená u turistů i místních, kteří si sem chodí v ranních hodinách pravidelně zaběhat.
Druhou stranu lemuje několik tradičních řemeslných dílen a zejména množství taveren nabízejících tradiční kyperské meze. Můžete si vybrat buď masovou nebo rybí variantu. Láká Vás meze? Přečtěte si o něm více:
https://www.doletarecky.cz/cestovatelský-blog/kyperská-kuchyně-fenomén-meze
Promenádou se dostanete k malebnému rybářskému přístavu, místními nazývaným Psarolimano. Pokud máte rádi ryby a mořské plody, vyzkoušejte některou z taveren právě v tomto přístavu. Hned vedle něj najdete malou sympatickou pláž Kastella.
To nejlepší místo ve městě pro milovníky koupání, slunění, plážových kaváren, barů, restaurací a také letadel. Místo, které žije ve dne i v noci. To je Makenzie. V létě se zde konají večírky, koncerty místních i zahraničních hudebních hvězd, v moderních, vzdušných a stylových podnicích snadno ztratíte pojem o čase. Pláž je široká s udusaným tmavším pískem a pozvolným vstupem do moře.
Velkou atrakcí pláže je její poloha v těsném sousedství mezinárodního letiště. Nadšenci do letadel zde trpělivě čekají na ty nejlepší fotografické úlovky – letadla Vám totiž vzlétají a přistávají doslova nad hlavami, zatímco se věnujete plážovým radovánkám.
Pokud ze třídy Piale Paša nezabočíte na Makenzie, ulice Vás dovede k rozsáhlému Larnackému solnému jezeru. Sůl byla významným obchodním artiklem Kypru až do 80. let 20. století, kdy byla její těžba v souvislosti s rostoucími náklady zastavena. Zatímco v létě můžete po jezeře normálně chodit a pod nohama cítit křupající sůl, v zimě se tato chráněná nádrž zaplní dešťovou vodou a vytvoří příznivé podmínky pro přezimující plameňáky a další ptactvo, které před létem, když voda opět vyschne, zase odletí.
Po březích jezera vedou pěší stezky. Po jedné z nich se dostanete k mešitě Hala Sultan Tekke, kterou muslimové chovají ve velké úctě, protože byla postavena na místě, kde podle muslimské tradice zemřela po pádu z muly během arabského vpádu na Kypr v roce 648 uctívaná teta proroka Mohameda Umm Haram. Mešita byla renovována v letech 1816 a 2002 a je stále využívána. Pokud si ji chcete prohlédnout, myslete na vhodné oblečení a před vstupem si nezapomeňte sundat boty!
01. 11. 2021