5 míst, která navštívit v krétských Benátkách
01. 07. 2024
Malebný přístav návštěvníkům nabízí dlouhou promenádu jako stvořenou pro romantické procházky. Je lemován vysokými benátskými budovami, které dnes slouží zejména jako butikové hotýlky, taverny a kavárny. Procházku začněte na západní straně přístavu u pevnosti Firka – poznáte ji podle jasně červené barvy a sídlí v ní Námořní muzeum Kréty. Jeho expozice zahrnují námořní knihy, modely lodí, vlajky, zbraně, mapy a další předměty používané námořníky. Vše je chronologicky seřazené, od doby bronzové až po současnost.
Přibližně naproti pevnosti Firka stojí symbol města Chania a jeden z nejikoničtějších majáků celého Řecka. Říká se mu Benátský či Egyptský maják. Pojmenování odkazuje na fakt, že byl vybudovaný v roce 1570 Benátčany a zrekonstruovaný v roce 1830 Egypťany. Z pevniny k němu nevede přímá cesta, je potřeba obejít celý přístav. Cesta měří 1,5 km a potkáte během ní již zmiňovanou janičářskou mešitu, zrekonstruované benátské doky či chanijskou marinu. Během cesty doporučuji nespěchat a třeba i na chvíli posedět v některé ze stylových kaváren či barů s výhledem na maják – západy slunce tu bývají mimořádně kouzelné.
Po turecké okupaci města v roce 1645 bylo křesťanské a židovské obyvatelstvo přesunuto do západní části starého města, zatímco Turci obývali část východní. Přímo za pevností Firka začíná labyrint úzkých uliček, kde žili a podnikali bohatí židovští obchodníci. Patří sem především oblast ohraničená ulicemi Chalidon, Zambeliou, Skoufon, Portou a Kondylaki. Kromě nejrůznějších obchůdků a malých taverniček zde můžete narazit i na synagogu, budovu tureckých lázní (dnes slouží jako restaurace) nebo Folklorní muzeum v sousedství katolického kostela.
Do této části města určitě vyrazte za nákupy suvenýrů, dekorací, kožených výrobků i módy, (nejen) instagramovými fotografiemi nebo i na dobrou večeři – na rozdíl od převážně turistických podniků v přístavu sem totiž chodí na jídlo i místní.
Oblast kolem Náměstí 1821 patří k nejfrekventovanějším ve starém městě. Oficiální název náměstí odkazuje na řeckou revoluci, ale nikdo z místních mu neřekne jinak než Splantzia. V době osmanské nadvlády zde žili prominentní turečtí občané. Dominantou náměstí je kostel sv. Mikuláše. Původně katolický kostel byl Osmany přeměněn na mešitu a po osvobození se z něj stal opět kostel, tentokrát pravoslavný. Je originální tím, že má z jedné strany zvonici a z druhé minaret. Krásně tak ilustruje pestrou historii města.
Prostranství před kostelem je populární zejména mezi mladými a místní taverny a kavárny se stolečky pod obrovským platanem nezejí snad nikdy prázdnotou. Zatímco dnes poskytuje zmíněný platan kýžený stín, jeho historie je pohnutá. Z obavy před šířením revolučních myšlenek na něm totiž Turci 19. května 1821 oběsili biskupa z Kissamu a jáhna z Veroie. Tragickou událost připomíná pamětní deska hned vedle platanu.
Nejvýznamnějším chanijským rodákem byl bezesporu Eleftherios Venizelos. Proslulý řecký státník, který se poprvé objevil na mezinárodní scéně v souvislosti s bojem za spojení Kréty s pevninským Řeckem, zastával v první polovině 20. století několikrát post předsedy vlády. Jeho reformy vedly k modernizaci řecké společnosti a jeho vliv mu vynesl tituly Tvůrce moderního Řecka či Velký Kréťan. V jeho domě v buržoazní čtvrti Chalepa dnes sídlí Venizelovo muzeum, které bylo po rekonstrukci pro veřejnost otevřeno v roce 2015. Na 3 podlažích je přístupných celkem 18 místností vybavených dobovým nábytkem a osobními předměty samotného Venizela. Pokoje v horních patrech jsou tematicky označené (Člověk, Rebel, Politik, Diplomat, Legenda ) a návštěvníky provádí významnými obdobími Venizelova života. Spoustu informací získáte z popisků přímo u exponátů, pro další podrobnosti je možné stáhnout si mobilní aplikaci muzea. Expozice zaujme každého, kdo se zajímá nejen o dějiny moderního Řecka, ale i historii Evropy na začátku 20. století.
Pokud vás osobnost Eleftheria Venizela zaujala, doporučuji navštívit i místo jeho posledního odpočinku na kopci nad městem, asi 3 km od muzea směrem na poloostrov Akrotiri. Kromě Eleftheria Venizela je zde pohřben i jeho syn Sofoklis Venizelos, který byl rovněž řeckým premiérem. Na místě najdete i kapli sv. Eliáše ze 16. století a sochu Spyrose Kagialese, hrdiny povstání z roku 1897. Místo navštěvují zejména školní výlety, jinak tu panuje božský klid. A celou Chanii odtud budete mít jako na dlani! Výhled si můžete užít i ze dvou příjemných restaurací (Koukouvaia a Nymfes).
I když za těmi nejlepší plážemi je potřeba vyjet mimo Chanii, koupat a slunit se můžete i přímo ve městě. Pláž Nea Chora je písečná, organizovaná a leží pouze cca 1 km od historického centra. Nea Chora v řečtině znamená Nové Město, protože se jedná o první čtvrť, která byla postavená až za benátskými hradbami.
Kromě pláže se zde nachází i stejnojmenný malý rybářský přístav. Kde je rybářský přístav, tam jsou i ryby. A kde jsou ryby, jsou i rybí taverny. Pokud si chcete dát čerstvou rybu nebo si rádi pochutnáte na mořských plodech, Nea Chora je rozhodně místo pro vás! Dostanete se sem pohodlně pěšky po třídě Akti Kanari a Akti Papanikoli.
01. 07. 2024