Velikonoce, jak je neznáme
10. 04. 2023
Příprava na Velikonoce začíná úderem tzv. Čistého pondělí (Καθαρά Δευτέρα). Alespoň tedy ta duchovní, což znamená, že věřící by se měli očišťovat od hříchů a postit. Zakázána je konzumace masa, mléčných výrobků, vajec a s výjimkou dvou konkrétních dnů (státní svátek 25. března a Květná neděle) i ryb. Půstu se říká 40denní (Σαρακοστή), ale ve skutečnosti trvá téměř 7 týdnů. A opravdu jej Řekové dodržují? Někteří ano, jiní se tak jen tváří a další to vůbec neřeší.
Blížící se Velikonoce oznamuje svátek označovaný jako Lazarova sobota (Σάββατο του Λαζάρου), kdy se v řeckých domácnostech tradičně pečou tzv. lazarakia (λαζαράκια), sladké pečivo ve tvaru postaviček oděných v pohřebním rubáši. Ty symbolizují vzkříšení Lazara z mrtvých, jeden z nejznámějších zázraků Ježíše Krista. Poté přichází Květná neděle (Κυριακή των Βαΐων) jako připomínka Ježíšova triumfálního příjezdu do Jeruzaléma, kde byl davem s palmovými ratolestmi vítán jako král, který přemohl smrt. V pravoslavných kostelech se v tento den rozdávají větvičky s palmovým křížem. Události dnů následujících, utrpení Krista a jeho vzkříšení, si Řekové připomínají celý další týden, kterému se říká Velký (Μεγάλη εβδομάδα).
Každý den se konají mše, kde se zpívají žalmy a hymny na Kristovu počest. Na Velký čtvrtek (Μεγάλη Πέμπτη) se barví vajíčka a pečou mazance. Vajíčka nejsou pestrobarevná jako v našich končinách, ale většinou pouze červená a symbolizují Kristovu krev. Na Velký pátek (Μεγάλη Παρασκευή) se lidé oblékají do smutečního, kostely se potahují černými látkami, zvony pochmurně vyzvánějí a věřící si připomínají Kristovo ukřižování a sejmutí z kříže. Za soumraku je z kostelů symbolicky vynášeno Kristovo tělo pokryté jarními květinami (Περιφορά Επιταφίου). Každá farnost má svůj vlastní průvod, který prochází danou vesnicí či městskou čtvrtí. I když se jedná o pohřební průvod, ve vzduchu je cítit očekávání. Vítězství života nad smrtí je blízko. Vyvrcholením pravoslavných Velikonoc je noční bohoslužba na Velkou sobotu (Μεγάλο Σάββατο). Mše je dlouhá a začíná už v podvečer, ale většina lidí dorazí se speciální dlouhou svíčkou v ruce (λαμπάδα) až před půlnocí. Účast bývá hojná a ne každý se do kostela vejde. Ve skutečnosti je obvykle více lidí venku než uvnitř. Všichni čekají, až pop pronese kouzelnou větu Χριστός Ανέστη, tedy Kristus vstal z mrtvých. Lidé tleskají, objímají se, zvoní zvony, bouchají ohňostroje. Davem se ve tmě po svíčkách šíří světlo vzkříšení, které si každý odnese pro štěstí domů.
A konečně začíná ta pravá hostina! Ještě po půlnoci se podává polévka z jehněčích vnitřností (μαγειρίτσα), nakrojí se mazanec (τσουρέκι) a také se soutěží v oťukávaní velikonočních vajíček (τσούγκρισμα αβγών) – ten, komu se vejce nerozbije, vyhrává a bude se ho držet štěstí. Na Velikonoční neděli (Κυριακή του Πάσχα) se pak na dvorcích, zahradách i ulicích rožní jehňata či kůzlata, hraje hudba, zpívá se a tancuje. Schází se rodiny, přátelé, nikdo není sám a všude je živo a veselo. Lidé se často zúčastní i více akcí, aby si vzájemně popřáli a slavili společně.
K největším velikonočním zážitkům určitě patří Velký pátek na kykladském ostrově Santorini. V křivolakých uličkách městečka Pyrgos v tento den tradičně zapalují jeho obyvatelé svíce, pochodně a lampiony. Osvícenou trasou poté prochází procesí s epitafem a je to vskutku působivá podívaná! Vychutnat si ji můžete například ze stejnojmenné restauraci s panoramatickým výhledem (Εστιατόριο Πύργος), která při této příležitosti připravuje i speciální velkopáteční menu.
Pokud se na Velkou sobotu kolem jedenácté dopoledne ocitnete na Korfu, pozor na hlavu! Lidé zde totiž slaví tzv. první vzkříšení Ježíše Krista tím, že vyhazují z oken a balkonů keramické nádoby (μπότηδες) naplněné vodou. Tento zvláštní zvyk prý vyjadřuje rozhořčení lidí nad Jidášovou zradou. Poté, co se střepy odklidí, vyjdou do ulic věhlasné korfské dechové kapely a hrají veselé melodie.
A jestli chcete začít opravdovou světelnou bitvu, zaměřte svoji pozornost na ostrov Chios. O půlnoci z Velké soboty na Velikonoční neděli se zde totiž každoročně koná slavná raketová válka (ρουκετοπόλεμος). Vzájemnými soupeři v ní jsou dva sousední kostely (Agios Markos a Panagia Erythiani) ve městě Vrontados. Bojuje se podomácku vyrobenými raketami ze střelného prachu a cílem je zasáhnout střechu kostela soupeře. Poměrně nebezpečná zábava trvá přibližně 20 minut :-)
10. 04. 2023