Někdy je zkrátka všeho moc. Pětimilionová řecká metropole dokáže občas člověka pořádně zahltit. Možná Vás během Vašeho pobytu v Aténách přepadne pocit, že potřebujete prostě na chvíli vypadnout. Od klaksonů aut, davů turistů, teplem sálajících ulic. Nebo se třeba chcete také aspoň jednou vykoupat v moři, když už jste v Řecku. Není nic snazšího! Pro jeden den nechejte Atény Aténami a udělejte si výlet do okolí. Autobusem, metrem, lodí nebo třeba tramvají. A kam přesně se vypravit? Z mých 5 tipů si vybere každý!
- Pireus
Taky si občas zanotujete známou písničku Děti z Pirea, ale v největším řeckém přístavu jste vlastně ještě nikdy nebyli? Je čas to napravit. Čtvrté největší řecké město leží cca 10 kilometrů jihozápadně od Atén a vzhledem k tomu, že spadá do aglomerace hlavního města, je s ním spojené i městskou hromadnou dopravou. Asi nejsnáze se sem dostanete metrem, centrum leží na jižním konci zelené linky číslo 1. Jakmile vystoupíte z metra, ihned Vás pohltí kosmopolitní prostředí, všudepřítomný zmatek i čilý dopravní ruch – tedy vše, co člověk od rušného přístavu a významného průmyslovo-obchodního centra očekává. Z různých přístavišť odplouvají lodě do všech možných koutů Řecka. Lodě zde kotví již od starověku, důležitým přístavním městem se totiž Pireus stal už v 5. století př. n. l., v současnosti je největším osobním přístavem v Evropě a třetím největším na světě. Ročně přepraví přes 20 milionů cestujících. Přístavy zde byly vybudovány celkem tři. Hlavním přístavištěm trajektů je tzv. Kentriko limani, v části zvané Zea Marina zase kotví luxusní jachty a v nejmenším a nejmalebnějším Mikrolimano rybářské bárky. Pireus však má i svá kulturní lákadla, a to zejména Archeologické muzeum a Řecké námořní muzeum. Můžete tu také navštívit rušný trh s ovocem, zeleninou a samozřejmě rybami, je zde i množství restaurací, kaváren a barů. Jestli je na Vás Pireus příliš rušný a průmyslový, doporučuji si tam jednou zajet alespoň na oběd či večeři. Milovníci mořských dobrot budou v sedmém nebi v přístavu Mikrolimano, kde se báječně hoduje pod širým nebem v nejtěsnější možné blízkosti moře. Místní taverny patří u Atéňanů k oblíbeným, plno tu bývá zejména o víkendech, a i když ceny bohužel nepatří k nejlevnějším, čerstvá ryba, grilovaná chobotnice nebo kalamáry určitě stojí za to. Pokud se sem vypravíte metrem, vystupte jednu zastávku před konečnou, ve stanici Faliro u stadionu fotbalového klubu Olympiakos Pireus. Do Mikrolimano se dostanete příjemnou procházkou přes park. A pak už stačí jen vybrat tavernu, ze které se line Vám nejpříjemnější vůně, a začít hodovat.
2. Aegina
Ostrov Aegina leží v Sarónském zálivu jižně od Atén a je oblíbeným cílem víkendových výletů mnoha Atéňanů. Za cca hodinu jízdy okřídlenou lodí z Pirea, případně o něco delší plavbu klasickým trajektem, se rázem ocitnete ve zcela jiném světě. Ostrov trojúhelníkového tvaru je tvořen vyhaslou sopkou. Severní část, kde se nachází i přístav, který je zároveň hlavním městem ostrova, je hustě osídlená, oproti tomu jih je skalnatý a hůře přístupný. Pobřeží lemují písečné pláže, vnitrozemí je nádherně zelené, najdete zde borové lesy a pistáciové háje. Pistácie jsou ostatně hlavním vývozním artiklem ostrova, seženete je doslova na každém rohu a jsou vskutku vynikající. V hlavním městě najdete celou řadu kostelů i dalších historických památek. Uchvátí Vás přepychová sídla a luxusní vily vystavěné v 19. století, kdy místní přístav zajišťoval ostrovu nemalé zisky a Aegina se dokonce krátce stala i prvním hlavním městem Řecka. Vychutnejte si kávu v některé z kaváren na nábřeží a pozorujte čilý přístavní ruch. Poté se už vypravte za hlavní atrakcí ostrova, k Afaině chrámu, jehož ruiny pokojně odpočívají uprostřed piniového háje přibližně 12 km na východ od města. Pokud si nechcete pronajímat auto nebo taxi, dostanete se sem pohodlně i místním autobusem. Chrám, postavený kolem roku 490 př. n. l., je zhruba o 60 let starší než aténský Parthenon a je vynikající ukázkou dórské architektury. No a kam za koupáním? Od chrámu pokračujte klikatou silnicí dolů do letoviska Agia Marina, které se pyšní nejdelší písečnou pláží na ostrově. Občerstvit se můžete v místních tavernách či plážových barech a odpoledne se vrátit autobusem zpět do přístavu.
3. Salamina
Přestože největší z ostrovů Sarónského zálivu leží v těsném sousedství hlavního města, nebo možná právě proto, zůstává zahraničními turisty víceméně opomíjený. Že Vám ale název Salamina zní víc než povědomě? Právě na tomto místě byla totiž v roce 480 př. n. l. svedena rozhodující bitva řecko-perských válek, bitva u Salaminy, ve které porazila menší, avšak rychlejší řecká válečná flotila pod Themistokleovým vedením mohutné perské loďstvo. V boji Řekům tenkrát pomohla zejména znalost místních vod a také silný vítr, který velké perské lodě nakláněl. Historičtí nadšeni si určitě nenechají ujít příležitost vidět památník bitvy, který se nachází jižně od přístavu Paloukia. Doporučuji si vzít taxi, protože cesta k památníku je mizerně značená a chybí přímé autobusové spojení. Kromě památníku samotného si z pahorku, na kterém stojí, můžete vychutnat výhled na slavnou Eleusínskou zátoku a starověkou bitvu si živě představit. Dnes už v zálivu místo válečných lodí operují ty obchodní a v oblasti se koncentruje těžký průmysl. A co dál na Salamině podniknout? Vykoupat se můžete v nedaleké Selinii, v hlavním městě Salamina se zase určitě zastavte na čerstvou rybu či plody moře v některé z vyhlášených rybích taveren (např. Kakias nebo Paralia) a pokud Vám to čas dovolí, můžete se vypravit až na samotný jih ostrova do městečka Kolones s velmi neobvyklou kruhovou stavbou, která v antice sloužila jako chrám či pohřebiště, a také prozkoumat nedalekou Euripidovu jeskyni, kde slavný místní rodák psal svá světoznámá dramata. Nakonec drobné upozornění - na Salaminu nejezdí trajekty z Pirea, ale z malého přístavu Perama na jeho předměstí. Dostanete se sem městským autobusem a plavba do přístavu Paloukia na Salamině potom trvá pouhých 15 minut.
4. Pláže Attiky a jezero Vouliagmeni
Co na Aténách opravdu miluji, jsou místní tramvaje. Nejenže jsou moderní a klimatizované, ale zatímco v Brně se tramvají za půl hodiny dostanete z centra tak maximálně do Řečkovic, v Aténách Vás zaveze přímo na pláž! Tři tramvajové linky pokrývají poměrně velkou část pobřeží východně od Atén, prakticky od Pirea až po letovisko Voula. Sedněte si na pravou stranu a můžete se kochat pohledem na Egejské moře a vybírat pláž, která Vám padne do oka. Je sice nad slunce jasné, že těm nejkrásnějším plážím na ostrovech ty místní konkurovat nemohou, ale po vyčerpávající prohlídce aténských pamětihodností Vám v parném horku změna v podobě osvěžení u moře určitě přijde vhod. Nejbližší pláží, kam se dostanete po zmíněných 20minutách jízdy z centra, je Edem. Jedná se typickou městskou pláž, která je ale poměrně široká a udržovaná. Pokud hledáte místo s plážovým barem a tavernou, můžete zase vyzkoušet blízkou Kalamaki. Na výběr hned z několika pláží budete mít asi v nejznámějším a určitě nejrušnějším letovisku Attiky zvaném Glyfada. Pokud zároveň s plážovými radovánkami hledáte i bary, diskotéky a bohatý noční život, tak jste na správném místě. Pokud ne, tak zkuste tramvají popojet ještě o kousek dál, na konečnou, do letoviska Voula. Místní dlouhá písečná pláž mělce sestupující do moře se pyšní modrou vlajkou a potěší i milovníky vodních sportů. Aténskou nejvyhlášenější pláží je Astera v letovisku Vouliagmeni. Až sem už se tramvají sice nedostanete, ale je možné pokračovat autobusem. Kromě koupání v moři velmi doporučuji navštívit vouliagmenské jezero s přírodní léčivou termální vodou s bohatým obsahem sirovodíku. Vzhledem k tomu, že má celoročně 22-25 stupňů, je velmi příjemným místem k odpočinku i v chladnějších měsících. Platí se zde vstupné, k dispozici jsou lehátka, slunečníky a je zde samozřejmě i možnost občerstvení. Na závěr jedno důležité upozornění: v létě bývají o víkendech aténské pláže přeplněné k prasknutí a také doprava může být komplikovanější - pokud můžete, naplánujte si sem cestu ve všední den!
5. Sounio
Když se vydáte z Vouliagmeni pobřežní silnicí dál na jih, brzy se Vám naskytne neobyčejně působivý pohled na ruiny chrámu boha Poseidona, které se velkolepě tyčí nad Egejským mořem 69 kilometrů od Atén v nejjižnějším výběžku Attiky zvaném mys Sounio. Úchvatný Poseidonův chrám zřejmě vznikl ve stejné době jako Parthenon. Z původních 34 sloupů, postavených z bílého mramoru v dórském stylu a tyčících se 60 metrů nad mořskou hladinou, zůstalo dnes stát pouhých 16. Svatyně boha moře ukazovala mořeplavcům cestu a sloužila rovněž jako kontrolní bod, odkud mohli Atéňané pohodlně střežit vstup do Sarónského zálivu. Za jasného počasí si zde můžete vychutnat jedinečný výhled na Peloponés, ostrov Aegina a rovněž na ostrovy Kea, Kythnos a Serifos v kykladském souostroví. Chrám je přístupný denně, areál se zavírá až po západu slunce – ve chvílích, kdy se svatyně noří do světla červánků, je totiž toto místo nejkouzelnější.
01. 01. 2021